فهرست بستن

بازی ۷ خاج یا بازی 4 برگ که با نام‌های ۱۱ و ۷ و ۴ نیز شناخته می‌شود از جذاب‌ترین و سرگرم بازی‌ها با ورق است. نام انگلیسی این بازی pasur است و در خاورمیانه بیشترین طرفداران را دارد (Persian pasur ) ورق‌های گشنیز یا همان خاج از با ارزش‌ترین کارت‌ها به شمار می‌آیند.

آموزش بازی 4 برگ پاسور

آموزش بازی ۴ برگ ( ۷ خاج )

این بازی معمولا به صورت ۲ نفره قابل انجام است ولی می‌توان آن‌ را ۴ نفره نیز انجام داد. در ادامه مقاله به شما روش بازی کردن و قوانین و نحوه شمارش امتیازات بازی را آموزش می‌دهیم. نحوه انجام بازی چهار برگ با ۱۲ کارت استارت بازی می‌خورد و بازی شروع می‌شود. ۴ ورق برای هر یک از بازیکنان و ۴ کارت نیز بر روی زمین قرار داده می‌شود. مابقی کارت‌ها را که بانک کارت‌ها می‌نامیم، در گوشه زمین قرار می‌دهیم تا هنگامی که دست تمام شد یا به بن بست رسید، مابقی ورق‌های را وارد زمین کنیم.

روند تقسیم کردن ۴ تایی در بازی ادامه پیدا می‌کند تا ورق‌های بانک به إتمام برسند و امتیازات هر مرحله محاسبه شود. معمولا تیم و یا بازیکنی که زودتر ۶۳ امتیاز کسب کند، برنده است. در هر دست از این بازی شما باید به عدد ۱۱ برسید و ورق‌ها را جمع کنید. تفاوتی ندارد با ۲ کارت باشد و یا ۶ کارت! مهم مجموع اعداد ورق‌های شما است که باید به عدد 11 برسد.
مثال:
۵+۶
۷+۴
۲+۴+۳+۲

آموزش بازی 4 برگ پاسور

شما با کارت شاه می‌توانید شاه را بردارید و با بیبی نیز همان بیبی را، اما توانایی از زمین برداشتن تمام کارت‌ها را به جز شاه و بیبی از روی زمین دارد. هنگامی که ورق‌های روی زمین بازی به اتمام رسید و یا دست ها به بن بست رسید، باید دوباره بانک را راه بیندازید و ۴ ورق برای هر کدام از بازیکنان و ۴ ورق هم برای روی زمین گذاشتن از بانک خارج کنید. ورق‌هایی را که در جریان بازی از روی زمین برداشته‌اید را کنار خودتان نگه داشته تا آخر بازی شمرده شوند و امتیازات هر بازیکن محاسبه شود، توجه کنید که در بازی 4 برگ باید سعی شما در راستای جمع کردن کارت گشنیز باشد و باید در محاسبات خود همیشه ورق‌های گشنیز روی زمین را در اولویتتان قرار دهید.

سور در بازی ۴ برگ

سور یکی دیگر از جذابیت‌های بازی چهاربرگ است، اگر بتوانید با یک کارت تمامی ورق‌های روی زمین را جمع کنید، می‌گویند سور زده اید، اما توجه داشته باشید که انداختن ورق سرباز و جمع آوری دیگر ورق‌ها، سور محسوب نمی‌شود. هم چنین اگر ورق‌های تصویردار (شاه،بیبی،سرباز) روی زمین باشد و شما فقط ورق‌های عدددار را از روی زمین جمع کنید نیز سور محسوب نمی‌شود. هر سور در این بازی ۵ امتیاز دارد.

قوانین سور:
بیش از ۱۰ تا سور نمی‌توانید بزنید.
در دست آخر هر مرحله و هر دست نمی‌توانید سور بزنید.

نحوه محاسبه امتیازات

در این مرحله باید ارزش کارت‌هایی که جمع کردید را بسنجید. هر بازیکنی که بتواند ۷ کارت خاج یا گشنیز را کسب کند، ۷ خاج است و ۷ امتیاز می‌گیرد. بقیه امتیازات نیز به صورت زیر شمارش می‌شود:

هر ورق آس = ۱ امتیاز
هر ورق سرباز = ۱ امتیاز
ورق ۲ گشنیز = ۲ امتیاز
ورق ۱۰ خشت = ۳ امتیاز
هر سور = ۵ امتیاز

در بازی ۴ برگ آنلاین شرطی در هر دست مجموعاٌ ۱۰ امتیاز دارد. توجه داشته باشید که ۷ خاج شدن به معنای برنده شدن شما نمی باشد، این وضعیت فقط ۷ امتیاز به شما می‌دهد، ولی امکان دارد که مجموع امتیازات حریفتان بیشتر از شما باشد. این بازی تا جایی ادامه می‌یابد که یکی از بازیکنان به امتیاز ۶۳ برسد.

اگر در وسط دست به امتیاز ۶۳ رسیدید، همان موقع آن را اعلام کنید و ورق‌هایتان را روی زمین بگذارید و توجه داشته باشید که امتیازاتتان را دقیق بشمارید زیرا که اگر به ۶۳ و یا بیشتر رسیده باشد و شما اعلام نکنید و از طرفی حریفتان هم امتیاز برابر شما داشته باشد و قبل از شما اعلام کند، او برنده بازی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *